Що таке папка WinSxS і як її очистити?

Коли ми закінчуємо купувати або перевстановлюємо комп’ютер, його простір для зберігання здається нескінченним.

Можливо навіть, що ми як користувачі ставимо собі питання, чи дійсно нам потрібно дисковий простір в 500 гігабайтів або 1 терабайт.

Через кілька місяців використання і після установки різних додатків, що займають багато місця, все змінюється, і дисковий простір поступово зменшується, навіть якщо, на перший погляд, не дуже зрозуміло, чому.

Причина: операційна система Windows вимагає значної кількості місця для поновлення і обслуговування своїх системних даних.

Оновлення зазвичай завантажуються і встановлюються в фоновому режимі.

У разі збою оновлення можна відкрити попередню версію програми, що є нормальним явищем.

Ця версія знаходиться в папці вашої системи, яка називається папкою WinSxS.

У цій папки є й інші функції. Згодом папка займає значний обсяг.

І саме в цей момент у нас виникає питання, за яких обставин і як можна очистити папку WinSxS.

У будь-якому випадку ви ніколи не повинні видаляти файли з папки WinSxS вручну. Це може дуже негативно вплинути на функціональність системи.

Основні факти про папку WinSxS

Папка належить до стандартних папок для інсталяцій Windows. З цієї причини він знаходиться в системному розділі. WinSxS – це скорочення від «Windows-Side-by-Side».

Буквально в перекладі означає «пліч-о-пліч». Це дає уявлення про призначення цієї папки: в ній додатково зберігаються версії файлів.

Папка переважно містить системні файли і може досягати обсягу в кілька гігабайт.

Призначення папки WinSxS

В папці WinSxS доступні файли, необхідні для відновлення системи. Зокрема, він підтримує такі програми:

 • Паралельне збереження різних версій бібліотек динамічного компонування (DLL) і інших системних файлів: старі додатки можуть бути несумісні з модифікаціями бібліотек DLL. З цієї причини в WinSxS одночасно зберігаються різні версії.
 • Включення і відключення функцій під час роботи: деякі функції Windows, такі як додаток віртуалізації Hyper-V і пов’язана з ним пісочниця, можуть бути включені без установки. Необхідні для цього файли також знаходяться в цій папці.
 • Додайте ролі в серверних операційних системах. Ролі серверної операційної системи Windows також називаються ролями. Таким чином, сервер може, наприклад, взяти на себе роль DHCP-сервера в мережі. Для цього типу розширень також використовується папка WinSxS.
 • Скидання системи в разі проблем із завантаженням: якщо операційна система не запускається, її можна завантажити в режимі скидання. Таким чином можна отримати доступ до старих версій системних програм.
 • Видалення проблемних оновлень: коли Windows запускає оновлення, воно не видаляє попередню версію, а зберігає її, щоб ви могли отримати до неї доступ в разі виникнення труднощів.

Управління папкою WinSxS

Операційні системи Microsoft пропонують кілька можливостей для очищення папки WinSxS без використання зовнішніх програм. Відмінностей між звичайними версіями Windows 8, 8.1, 10 і серверними варіантами практично немає. У будь-якій версії майте на увазі, що розмір системної папки, що показується в провіднику, не завжди дійсно відповідає фактичному простору зберігання. Причина – посилання на файли, що існують.

Під посиланнями ми розуміємо записи, які належать до інших файлів. Розрізняють постійні посилання (жорсткі посилання) і символічні посилання (або м’які посилання). Вміст файлу зберігається окремо від метаданих (ім’я, шлях зберігання) в файловій системі.

При створенні жорстких посилань вводиться нове ім’я, яке належить до файлу на диску, що існує. Запис не повинна відрізнятися від вихідної записи файлу. На відміну від цього, в разі c м’якими посиланнями, створюється тільки посилання на вихідний файл.

У Windows м’які посилання мають розширення .lnk.

Важливо, щоб версії програм, які більше не використовуються, віддалялися з папки WinSxS тільки в тому випадку, якщо система стабільно працювала протягом тривалого проміжку часу.

Після видалення цих версій зміна попередньої версії або видалення поновлення стане неможливим.

Windows 8, 8.1, 10, Server 2012

Для організації папки WinSxS в Windows доступне очищення диска. Цей також працює для очищення інших папок Windows. Його можна відкрити з поля пошуку або з командного вікна Windows за допомогою команди cleanmgr.exe. Спочатку вас запитають, який диск ви хочете очистити. Потім зобразиться поле вибору з елементами, які можна видалити. наприклад:

 • Завантажені програмні файли
 • Тимчасові інтернет-файли
 • Файли оптимізації поширення
 • Тимчасові файли

Крім того, ви можете побачити загальний простір, яке буде освоєно. Після вибору бажаних категорій це підтверджується кнопкою «ОК», і після запиту на підтвердження запускається очищення.

Ви можете познайомитися з деякими параметри в розділі «Очистити системні файли», хоча для доступу вам будуть потрібні права адміністратора. Програма також почне запитувати, який диск очистити. Після цього стануть доступні наступні додаткові поля вибору:

 • Очищення служби Windows Update
 • Антивірус Захисника Windows
 • Файли журналу поновлення Windows
 • Пакети драйверів пристроїв

Практичною альтернативою чищенні папки WinSxS є програма командного рядка DISM.exe. Для цього консоль повинна бути запущена з командного рядка (cmd.exe) з правами адміністратора. Команда Dism.exe / Online / Cleanup-Image / AnalyzeComponentStore аналізує папку WinSxS, щоб визначити фактично використовуваний простір. Крім того, виконання команди надає корисну інформацію, наприклад дату останньої очищення, і розбиває, для яких компонентів використовується пам’ять. Інструмент також пропонує функцію очищення WinSXS: Dism.exe / Online / Cleanup-Image / StartComponentCleanup.

Інші корисні параметри програми:

Dism.exe / Online / Cleanup-Image / ScanHealth – для перевірки папки WinSxS.
Dism.exe / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth – щоб виправити певні помилки.

Як і у всіх папках, є можливість зменшити розмір папки WinSxS коштом стиснення. Перш за все, ви повинні відкрити властивості в контекстному меню і вибрати опцію «Додаткові параметри».

У новому полі вибору необхідно встановити прапорець «Стискати вміст для економії місця на диску».

WinSxS у Windows 7

В принципі, не рекомендується продовжувати використовувати комп’ютери з Windows 7 в якості операційної системи. Для цієї версії операційної системи більше немає оновлень безпеки. Однак на той випадок, якщо ви продовжите використовувати Windows 7, наприклад, в якості автономної системи для певної програми, ми коротко розглянемо тут, як управляти папкою WinSxS в цій операційній системі.

Очищення вже була доступна в цій версії і візуально не сильно відрізняється від інших версій Windows. Отже, його можна використовувати, як описано раніше. Інструмент DISM.exe був представлений у версії Windows 7. Однак він не має такого ж набору функцій. Таким чином, параметри сканування папки та усунення неполадок відсутні.

Альтернативи економії місця

Якщо зменшення розміру папки WinSxS недостатньо, є інші альтернативи, щоб отримати більше місця:

 • Відключити гібернацію системи – для переходу системи в сплячий режим створюється файл зображення з ім’ям hiberfil.sys, який може бути досить великим.
 • Зберігайте профілі користувачів на іншому диску: якщо перевстановлення слід уникати, ви можете змінити місце зберігання вкладених папок профілю користувача в розділі властивостей на вкладці «Місцезнаходження». Також можна використовувати інший диск, наприклад новий жорсткий диск.
 • Зберігайте папки з програмами на інших дисках: в більшості випадків програми, що займають багато місця, можна встановити на інші диски.
 • Видаліть непотрібні програми і функції через пункт меню «Програми та засоби» панелі управління.
 • Видаліть непотрібні папки, наприклад Windows.old
 • Відключити точки відновлення.

Іноді недостатньо просто звільнити місце в папках Windows.

У таких випадках кращою альтернативою є перевстановлення або скидання системи. Для цього також існують різні альтернативи, при яких встановлені програми або самі файли залишаються недоторканими.

Чому не можна просто почистити папку WinSxS?

Windows зберігає важливу інформацію для системи в WinSxS. Якщо ця інформація буде видалена або переміщена, деякі процеси можуть перестати працювати належним чином. Але чому?

Диски

Windows зазвичай встановлюється на перший розділ жорсткого диска. Розділи також називають дисковими накопичувачами або томами. Разом вони складають більше одного запам’ятовувального пристрою. Першого розділу на жорсткому диску зазвичай присвоюється літера «C». Шлях C:\Windows\ містить більшість файлів і папок, які мають важливе значення для операційної системи, в тому числі WinSxS.

Ці файли можна без зайвих дій перемістити на інший диск, оскільки в іншому випадку компоненти операційної системи не змогли б їх знайти. Тому важливо виділити достатньо місця на диску для системного розділу під час установки.

Простір для зберігання на жорсткому диску має управлятися в структурах, сумісних з операційною системою. Для цього створюється один або кілька розділів.

Простір для зберігання логічно розділене. Кожен розділ відформатований за допомогою файлової системи, яка управляє структурою папок і файлів, включаючи метадані. На жорсткому диску створюється таблиця розділів, в яку включені всі розділи.

Оновлення, пакети оновлення та виправлення

Операційні системи та інші додатки вже давно є негнучкіми структурами, які встановлюються в певний момент часу і використовуються роками.

Через свою складність і постійної зміни вимог вони потребують постійних поліпшень або розширеннь.

Є кілька можливостей для цього: виправлення (швидке вирішення проблеми), оновлення (оновлення за розкладом), а також пакети послуг (набір оновлень і виправлень) WinSxS доступу до інформації, щоб дізнатися про стан системи. Якщо там немає необхідних посилань, значить оновлення операційної системи встановлені неправильно або не встановлені взагалі.

Модульна структура програм

Однією з причин залежності між програмами і бібліотеками або системними функціями є модульна структура програм.

Деякі функції, такі як відкриття файлів або перевірка системного часу, потрібні різним програмам. Операційна система надає доступ до цих функцій через програмні інтерфейси, щоб розробники могли імпортувати їх в свої програми. Багато бібліотек функцій знаходяться в папці WinSxS.

Якщо ці дані видаляються з необережності, деякі програми можуть перестати працювати.

Висновки

Коли ми говоримо про ноутбуки або комп’ютери, операційні системи яких встановлені на SSD, все частіше виникають проблеми з доступною пам’яттю. При очищенні папки Winsxs ми можемо позбутися баласту файлів, які нам більше не потрібні. Однак важливо робити це без ручного видалення. Вкрай важливо, щоб видалення проводилося за допомогою інструментів Windows. Якщо ви тільки що встановили велике оновлення, не видаляйте Winsxs. В іншому випадку видалення можливих помилок оновлень неможливо.

Читайте Gizchina в Google News

Офіційний партнер GizChina Ukraine — магазин Electronic World
Промокод «GizChina» в коментарі до замовлення

Поділитися з друзями
Оцініть автора
( Поки що оцінок немає )
GizChina.Com.Ua
Додати коментар:

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: